Ochrona Sygnalistów

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Piwnicznej-Zdroju realizuje zadania związane z ochroną sygnalistów, które zostały określone w ustawie z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928), wchodzącej w życie 25 września 2024 r. Ustawa chroni przed działaniami odwetowymi osoby zgłaszające przypadki naruszenia prawa. Sygnalistą może być pracownik, osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej, przedsiębiorca, stażysta, wolontariusz, praktykant, lub inna osoba, która informację o naruszeniu prawa uzyskała w związku ze swoją pracą. Ustawa zobowiązuje podmioty prywatne i publiczne, w tym jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego do opracowania procedur, dzięki którym sygnalista będzie mógł bezpiecznie zgłosić naruszenie prawa.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Piwnicznej-Zdroju została wprowadzona wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i ochrony sygnalistów na podstawie Zarządzenia nr 15/2023/2024 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Piwnicznej-Zdroju z dnia 29 sierpnia 2024 r.

Natomiast procedura dotycząca przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych zostanie wprowadzona odrębnym zarządzeniem Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Piwnicznej-Zdroju w terminie określonym w ustawie, to jest od dnia 25 grudnia 2024 r.

Zarządzenie nr 15_2023_24 dyrektora w sprawie procedury zgłoszeń wewnętrznych (sygnaliści)

Procedura zgłaszania naruszeń w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Piwnicznej-Zdroju.