Poznaj Polskę
Treść
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
W dniach 7-9 grudnia 2022r. uczniowie klas piątych oraz siódmej uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Wycieczka została zrealizowana w ramach programu "Poznaj Polskę". Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki odwiedzili Muzeum Geologiczne przy Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie odbyli warsztaty, podczas których dowiedzieli się, jak powstają kopalnie oraz jakie warunki należy spełnić, aby móc wydobywać surowiec. Kolejnym punktem była Panorama Racławicka. Następnie uczniowie zwiedzili historyczną część miasta z przewodnikiem, poznając ciekawostki z bogatej historii Wrocławia. Mnóstwa wrażeń dostarczył wieczorny spacer po przepięknie wystrojonych ulicach wrocławskiej Starówki. Drugi dzień rozpoczął się wizytą w Hydropolis - Centrum Edukacji Ekologicznej. Dużą atrakcją była wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Po zakupach uczniowie udali się do Muzeum Przyrodniczego, a stamtąd do Centrum Historii Zajezdnia. Ostatni dzień to wizyta we wrocławskim ogrodzie zoologicznym oraz Afrykarium. Wycieczka zakończyła się krótkim spacerem wokół Hali Stulecia.
Kultura i Dziedzictwo Narodowe - wycieczka na Lubelszczyznę
Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkolno–Przedszkolnego Nr 1 w Piwnicznej –Zdroju mogli uczestniczyć w wycieczce
w ramach programu dotacyjnego „Poznaj Polskę”. Wraz z opiekunami udali się w kierunku Łańcuta-Zamościa-Lublina. Zgodnie z założeniami programu w trakcie wycieczki musieli zobaczyć 6 punktów edukacyjnych z przygotowanej przez MEiN listy.
Swoją trzydniową przygodę rozpoczęli od przejazdu autokarem w kierunku Łańcuta. Po przyjeździe zwiedzili z audio przewodnikiem stacjonarnym Zamek, Stajnię i Wązownie. Następnie udali się do Szczebrzeszyna, krótki spacer uliczkami oraz pamiątkowe zdjęcia. Przejazd w kierunku Zamościa i wizyta w Roztoczańskim Muzeum PRL. Młodzież zobaczyła PRL-owską rzeczywistość bez wyśmiewania, wychwalania i nostalgii, tylko taką, jaka była.( 8 gabinetów i 14 wystaw tematycznych )Zwiedzanie odbywało z audio przewodnikiem - czytał Tomasz Knapik! Przejazd do ośrodka, zakwaterowanie i obiadokolacja.
Drugi dzień rozpoczęli od spotkania z przewodnikiem, który zaproponował im zwiedzenie Krasnobrodu, miejsca noclegu. Następnie udali się autokarem na wycieczkę po Roztoczańskim Parku Narodowym. Podczas spaceru odwiedzili koniki polskie, które są jedyną rasą koni prymitywnych w Polsce. Zatrzymali się przy Stawach Echo, wyszli na wieżę widokową. Następnie przeszli pod słynny barokowy kościółek na wodzie św. Jana Nepomucena. Krótki przejazd do Zamościa .Zamość uważany jest za miasto idealne. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO ze względu na niezwykle dobrze zachowaną architekturę i układ urbanistyczny charakterystyczny dla epoki renesansu. Uczestnicy wycieczki zobaczyli historyczny zespół miasta w zasięgu obwarowań XIX wieku, następnie Muzeum Zamojskie w Zamościu, które istnieje od 1926 r i mieści się w zespole kamienic mieszczańskich wzniesionych w XVII wieku w północnej pierzei Rynku Wielkiego Zwiedzanie zakończył pokazowy wystrzał z armaty .Powrót do ośrodka, obiadokolacja i nocleg.
W trzecim dniu po śniadaniu przejechali do Lublina. Zwiedzanie z przewodnikiem. Młodzież zobaczyła najciekawsze zabytki lubelskiego Starego Miasta: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Brama Grodzka, Bazylika Dominikanów, Rynek, Trybunał Koronny, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz. Ostatnim punktem wyjazdu był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który uczestnicy zwiedzili w pięknej scenerii zimowej. Przygotowane iluminacje Zobaczyli wszystkie piękne okazy w szklarniach. Tym pięknym akcentem zakończyli swoją trzydniową przygodę i wyruszyli w drogę powrotną do Piwnicznej. Udało się zrealizować cały program wycieczki. Pogoda zrobiła nam niespodziankę w postaci świeżego śniegu, który towarzyszył nam przez cały pobyt. Opiekunowie J. Jochymek, Z. Citak, ks. J. Balasa.
Kościół na wodzie
Lublin - historyczny zespół architektoniczny
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Muzeum Zamojskie w Zamościu
Zamość - historyczny zespół miasta w zasięgu obwarowań XIX wieku
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu
"Poznaj Polskę"
18 maja 2022r. uczniowie klasy IIIA i IIIB wyruszyli na wycieczkę dofinansowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 40-ro uczniów wraz z opiekunami.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Uczniowie mieli możliwość poznać proces tworzenia szkła na żywo i poczuć ciepło bijące z hutniczego pieca. Odwiedzili miejsce, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej i poznali archaiczne sposoby jej wydobywania.
Nad bezpiecznym przejazdem czuwał pan Przemysław Mróz z Biura Usług Turystycznych „WACTUR”, a pyszny obiad zapewniła restauracja „Kasztelan”.
Ewelina Długosz
Renata Dziedzina